Jestli něco hodně závidím Brnu, je to blízkost Vídně. Nasedneš na vlak a za dvě hodiny vystupuješ na nádraží. Nebo to vezmeš autem a zvládneš to ještě o chlup rychlejc. No, a ve Vídni…tam už je všechno. To se s Prahou vůbec nedá srovnat. Hlavně pokud jde o muzea, galerie a výstavy světového formátu.
My máme štěstí, že z našeho letního domu na Vysočině je to do Vídně skoro tak blízko jak z Brna. Teda autem, vlak u nás na vesnici nemáme. To znamená, že většinou jedna Vídeň ročně proběhne. Taky to znamená, že ač jsem ve Vídni byla opravdu hodněkrát, přenocovala jsem tu jen dvakrát.
Taky to znamená, že naše
návštěvy jsou poměrně monotematický. Většinou jdeme na nějakou úžasnou výstavu,
kterou prostě musím vidět (naposledy to byl Marc Chagall), a tu doplňujeme
nejlepším řízkem s nejlepším bramborovým salátem u Figlmüllera a nějakým
tím programem pro děti, abychom vyvážili tu vysokou kulturu. Když je návštěva
bez kultury, znamená to, že se vydáváme do zoo. Tam je to na celý den, tam už
se kultura vecpat nedá.
A co tedy podniknout ve Vídni s dětmi?
Figlmüller
Začneme jídlem. Řízek a hlavně bramborový salát u Figlmüllera je ve Vídni naprostý must eat. Taky tu bývá absolutně narváno, doporučuju udělat rezervaci, jinak můžete stát pěkně dlouhou frontu, abyste se do restaurace dostali. Restaurace sice není nijak baby frinedly, ale do tenka rozklepaný řízek přes celý talíř je prostě zážitek pro každýho.Žabičky ve Stephansdomu
Žabičky ve Stephansdomu jsou moje oblíbená zastávka. Ukazuju je dětem vždycky. Podle mě už s tím začínám být otravná. Taková ta nudná storka, kterou máma ve Vídni nikdy nevynechá. Ale žabičky jako symbol ďábla, co se po kazatelně snaží vyškrábat do nebeských výšin, mě prostě baví. Dávám vám to sem jako takový tip na malou bojovku. Můžete děti vyslat hledat žáby a třeba si aspoň chvíli budete mít šanci prohlédnout Stephansdom v klidu.Katedrála je částečně přístupná zdarma. K těm placeným částem jsme se zatím nedostali, ale určitě bych se ráda někdy vydala na věž a prohlídla si Vídeň pěkně z výšky. V katedrála také bývají různé instalace a někdy je to opravdu zajímavý vizuální zážitek, tak třeba budete mít na nějakou štěstí.
Schmetterlinghaus Hofburg
Od žab k motýlům. V secesním skleníku, který patří k Hofburgu a nachází se kousek od Albertiny a Opery, najdete motýlí dům. Prohlídka tady není na dlouho, ale jako doplněk ke kulturním zážitkům nám motýli přišli vhod. Navíc je hned vedle příjemný park, kde se za pěkných slunečních dnů můžete vyvalit na trávu a udělat si třeba piknik.Haus des Meeres
A je tu čas na silnější zvířecí kalibr. Jsme s dětmi velcí fandové oceanárií a podmořského světa. Podvodní život nám přijde fascinující, uklidňující a navíc vždycky narazíme na různý prapodivný a srandovní živočichy. Oceanária a akvária jsme navštívili třeba v Lisabonu (asi nejlepší), Stralsundu, Berlíně, Terstu a naposledy v Seville.Vídeňské akvárium Haus des Meeres sídlí v někdejší protipožární, pozorovací a dělostřelecký věži postavený za druhý světový války, což už je samo o sobě poměrně zajímavý. Jsou odsud taky moc pěkný výhledy na Vídeň. Moji favoriti z místního osazenstva jsou rybky, co plavou hlavou dolu (klunatka jednopruhá) a chobotnice. Holkám se nejvíc líbily akvárka, kde jste mohli ryby hladit nebo se jima nechat oždibovat.
Kromě různých vodních živočichů tu mají i ještěry, hady, opice nebo netopýry. Některé expozice jsou průchozí, takže můžete zažít poměrně blízká setkání (třeba vás může pokadit netopýr jako mě) a pak tu taky nabízejí krmení lemurů. To je ale nutné rezervovat opravdu hodně předem. Bývá to vybookovaný a my štěstí na lístky bohužel neměli.
Na návštěvu Haus des Meeres si vyhraďte minimálně celý odpoledne. Je tu toho opravdu hodně. S kulturou už se to moc kombinovat nedá.
Zoo Schonbrunn
Hodně zvířat potkáte i ve vídeňské zoo. O Schönbrunnu najdete na blogu samostatný článek, takže nebudu zabrušovat do žádných podrobností, fotek a informací najdete dost v něm. Zoo je samozřejmě na celodenní výlet a i tak to nestihnete všechno. Rozhodně doporučuju jít na krmení lachtanů, to miluju, i když jsme z něj minimálně jednou odcházeli úplně mokrý.Prater
Obrovský zábavní park jsme kupodivu navštívili teprve loni a holky to samozřejmě tak nadchlo, že si návštěvu Prateru daly do našeho rodinného bucket listu na rok 2025. Výhodou Prateru je, že jsou tu opravdu atrakce pro všechny věkový kategorie. Taky je fajn, že každá atrakce se platí zvlášť, takže to můžete použít jako odměnu pro děti za prožitou (přežitou) výstavu.Zároveň je tedy placení atrakcí jednotlivě nevýhoda, protože peníze tu poměrně rychle lítají. Určitě si vezměte s sebou hotovost, ať nemusíte složitě pátrat po bankomatu jako my. S kartou na většině míst nepochodíte. A jestli jste jako malí měli rádi seriál Kačenka a strašidla, tak v Prateru nevynechejte ten roztomile retro strašidelný dům. I když párkrát jsme se tam lekla. O tom žádná.
Mumie v Kunsthistorischesmuseum
A teď už do muzea. Tady by to ovšem děti i bavit mohlo. Nějak mám vypozorováno, že kromě dinosaurů děti poměrně fascinujou i egyptský mumie. Aspoň já jako malá rozhodně egyptskou fascinaci měla a naše holky tajemný pyramidy, sarkofágy, mumie a vnitřnosti v kanopách taky celkem berou.Vídeňské Kunsthistorischesmuseum má úctyhodnou egyptskou sbírku, navíc konkrétní část muzea pro ni byla přímo vybudována, takže je tu stylová egyptská výzdoba. No, a kromě toho všeho, co byste tu čekali, tu ve vitríně uvidíte třeba taky mumii krokodýla, kočky nebo jiné zvířeny.
Muzeum má samozřejmě úctyhodné sbírky evropského umění a bývají tu úžasné výstavy. Pamatuji Velázqueze nebo Marka Rothka. Na výstavu tak většinou míříme sem nebo do Albertiny.
Na seznamu věcí, který
bych ve Vídni s dětmi chtěla vidět a zažít, mám momentálně ještě dvě
položky – Naturhistorischesmuseum a vystoupení lipicánů.
Přírodovědné muzeum se nachází přímo naproti tomu Uměleckohistorickému a obdivovat tu můžete hodně koster dinosaurů. A pak bych se ráda podívala do Španělské dvorní jízdárny v Hofburgu na trénink nebo představení lipicánů. Tak třeba letos, když už máme vyrazit do toho Prateru.
Pokud se budete do Vídně vydávat na více dní, tak moc hezké tipy na různá dětská hřiště najdete na blogu Kačabí pohorky. A u mě na Instagramu taky najdete výběr ze stories Vídeň, kde je většina našich vídeňských výletů. No, a samozřejmě můj profil sledujte, protože tam dávám ty nejaktuálnější tipy na cesty a výlety.
S mrňaty na řízku u Figlmüllera |
![]() |
Ze zoo většinou neodcházíme bez suvenýrů |
![]() |
Výhled na Vídeň z Haus des Meeres |
Stephansdom s kamennou instalací |
A Stephansdom plný barev |
Před Stephansdomem jsme jednou narazili i na kolotoč |
![]() |
Marc Chagall v Albertině |
![]() |
Kus Egypta ve Vídni |
![]() |
Prater a strašidelný dům |
0 comments